Mraky pod vodou
„BASED ON A TRUE STORY“
Příběh „Mraků pod vodou“ začíná v polovině devadesátých let. Je to doba, ve které zuří divoký klausovský kapitalismus, stále více lidí zajímá jen úspěch a zisk, diskurs ovlivňují úspěšné komerční televizní stanice a bulvární média. Jenže náš příběh tato stránka ducha doby absolutně nezajímá. Hluboko pod hlavním proudem tiše vyvěrá temná spodní voda: energie těch, které ti úspěšní nazývají outsidery a ztracenými dětmi. Oni sami sebe ale vnímají jako hledače smyslu života, lásky a podstaty sebe samých. Jako hledačské nástroje často používají ilegální drogy a psychedelika, s nimiž se vydávají na výpravy do nevědomí. Každý takový výlet je ale izoluje a vzdaluje od běžného světa.
Na scéně se objevuje první a hlavní vypravěč, dvaadvacetiletý Miky. Inteligentní, citlivý, ale emočně labilní kluk, jehož pohled na svět zformovala tátova emigrace a následná smrt mámy na rakovinu. O co více sám se Miky cítí, o to palčivěji hledá smysl života.
Ve starém mlýně, kde poprvé v životě požije LSD, se mu zjeví obraz spolužačky z VŠ Evy, do nějž se zamiluje. Eva nikam nezapadá, okolí ji vnímá jako divnou, ona sama čelí traumatu pokusu o znásilnění před třemi lety, po němž se uzavřela do vnitřního vězení. Miky ji z tohoto prostoru vyvádí, ale věci se mu začínají vymykat z rukou: naučí Evu pít a hulit trávu a dostává strach, že ji tím zničí. Do toho na jedné akci spolu požijí lysohlávky, jejichž strašlivá moc jim otevře Evino ranější a ještě mnohem závažnější a děsivější trauma.
Miky poprvé v životě ochutnává pervitin a během krátké doby mu propadne naplno. Droga vstupuje mezi něj a Evu jako další ničivý faktor a příběh osudové a krásné lásky se začne měnit v série nepochopení, výčitek a zneužívání. V rámci pokusu o záchranu vztahu se Miky pokusí abstinovat a dát věci do pořádku, ale je to těžší, než si představoval. Drží v sobě tajemství, které znemožňuje se otevřít vztahu a lásce. Nerovný souboj končí Mikyho selháním. Poté, co se přestane ovládat, Eva od něj odchází. Utíká na statek, kde vyhledá své známé, kteří jí slíbili alternativní, svobodný život. Nechává Mikymu dopis, kde mu dává na výběr…
Mraky pod vodou je příběh o hranicích. Respektive o absenci hranic, jejich rozpadu. Jeho hrdinové se z nejrůznějších důvodů ocitají mimo vyjeté koleje mainstreamu, což ještě umocňuje historické zasazení do doby, kde se proměnil a složitě hledal a formoval mainstream sám. Můžeme tedy příběh vnímat i jako metaforu společnosti dle esoterického konceptu „jak nahoře tak dole“.
Snaha o nalezení pevného, smysluplného bodu v životě je determinovaná osamocením, opuštěností v neznámé krajině bez hranic. Tragickou romantiku osudů našich hrdinů ještě posiluje určitý fatalismus. Do izolace a osamocení se Miky s Evou nedostali původně vlastním přičiněním; byly to jejich primární rodiny, které jim vytýčily těžkou cestu do neznáma. A tak můžeme lépe chápat, že jejich iniciaci provázejí naděje, očekávání a iluzivní cesty. Jít po nich je obtížné a postupné hroucení iluzí komplikuje nalezení kýžených jistot a hodnot. Objevují se otázky typické pro konflikt mezi bezpečím a svobodou, kdy příběh neúprosně vede hrdiny po cestě za svobodou, protože bezpečí jim není z výše popsaných důvodů k dispozici. A tak nad jejich cestami nebdí žádná autorita a řád, snad jen s výjimkou Boha, který se Mikymu zjeví v intoxikaci psilocybinem.
Jedinou hodnotou, které se dá v příběhu věřit, je láska. Ale i ona je zatížena absencí řádu a ukotvení. Vztah Mikyho a Evy se od samého počátku mění v symbiózu, v níž můžeme vnímat jako červenou nit zoufalství a až naivní víru v léčivou moc lásky. Realita tuto víru rozkopává na prach, v němž se rodí rezignace na straně Evy a šílenství Mikyho. Vše se musí rozpadnout, aby se na troskách iluze mohl zrodit nový řád.
Poznání, že mužský prvek potřebuje ke svému vyzrání racionální procitnutí a přijetí řádu, zatímco zdrojem prvku ženského je intuice a vědomí, že je přijata a milována, dovolí vzdorujícímu příběhu, ignorujícímu mainstream, se paradoxně ustálit v tradičním vidění rolí muže a ženy.
To umožní lásku očistit od iluzí a pochyb a dodat naději k jejímu naplnění.
Autor Richard Hanus napsal Mraky pod vodou na základě osobní životní zkušenosti v době mladé dospělosti. V současné době působí jako adiktolog a psychoterapeut v léčbě a doléčování závislostí a provozuje vlastní psychoterapeutickou praxi.