No Widgets found in the Sidebar

Nepotřebovali jste někdy zaklínadlo proti zlobení, nějakou kouzelnou formulku? Zažíváte situace, kdy zlobení přerůstá, nechcete děti trestat a každá rada drahá?

V tom případě oceníte hravé nápady, jak se tématu více věnovat, jak kolem něho vystavět projekt, díky němuž děti pochopí, co je zlobení a jak s ním zacházet. Rozliší hranice veselého skotačení a škádlení od projevů, které mohou někomu ublížit.

Součástí publikace jsou:

pracovní listy k tématu pohádky o zlobení se zajímavými úkoly,

dále příloha s motivačními kartičkami a komponenty papírové loutky Zlobení.

Kartičky slouží k hrám, zamýšlení se a povídání dle námětů autorů i vaší fantazie.

Námětem knihy (pracovního sešitu s projektem Zlobení) obsahující mnoho kreativních aktivit (výtvarných, hudebních, dramatických i pohybových) je veršovaná pohádka Zaklínadlo proti zlobení s velkými omalovánkami Daniela Součka, v nichž jsou zakomponována grafomotorická cvičení. Pohádkový příběh, v nemž děti zlobí, až nebezpečně překračují běžné meze, po tom, co je chytne postavička velkého Zlobení. V kritické chvíli děti pochopí, že takhle už zlobit nechtějí, a přichází na to, jak Zlobení přemoct. V jádru přeci nejsou zlobiví!

Představa zlobení, které není přímo vnitřní součástí dětí, jako v našem příběhu, má v sobě jakousi účinnou „magii“. Ta je ještě posilována imaginárním zaklínáním. Nastává totiž důležitý psychologický moment. Děti nejsou odsouzeny, to ta nevyzpytatelná bytost Zlobení jim dala babu.

„I když s nimi hýbe tak,

nikdo není zlobivák…“

To dětem dává možnost semknout se, Zlobení vyhnat a vrátit se ke své dobré podstatě. K tomu napomáhá kouzelné zaklínadlo.

Příběhem a navazujícími aktivitami děti mají možnost poznávat, že hravé skotačení je přirozeností, i to, když se sem tam přepískne. Projektovými činnostmi včetně reflexí s povídáním nemoralizujeme, ani děti nestrašíme. Vedeme k rozlišení, kdy a proč může být zlobení nebezpečné.

Přitom si užijeme spoustu netradiční zábavy a legrace. Zlobení, jeho uklidňování, ztvárnění několika způsoby, přemýšlení o něm a hledání řešení…

V pracovních listech děti čeká další skotačení i pokus dát řád chaosu, jaký Zlobení natropilo, poznávání, jak se v daných situacích správně zachovat, nakreslí si podle vlastní fantazie obrannou vrstvu proti zlobení a další zajímavé úkoly.

Jako vyvážení strukturovanějších úkolů si uvolněnější tvoření užijeme v projektu s dramatickou a hudební dílnou i výtvarnými činnostmi postavenými na zážitku tzv. artefiletické lekce (více o artefiletice se dočtete na našem webu (Co je artefiletika?)

Akční aktivity a tvorbu autoři kombinují s relaxačními technikami, dávají tak možnost téma Zlobení vícero způsoby prožít, ventilovat i řešit. Rozvíjí přitom sociální dovednosti, zejména komunikaci, spolupráci a empatii. Pružné střídání učení, činností s hudbou a pohybem či akční výtvarné tvoření s relaxací se osvědčuje u dětí s poruchou pozornosti, ale jako oživení ocení všichni.

Struktura projektu může napomoct vystavět samostatně podobné lekce a vést děti k vlastním řešením situací.

Publikace je pedagogickým materiálem vhodným pro skupinky předškoláků a malých žáčků, lze jej ale určitě stejně dobře využít doma s vlastními dětmi. Na své si přijdou kreativní maminky, babičky… a všichni příznivci alternativních přístupů. Najdete zde náměty, jak dítko zabavit samostatně, ale především pro chvíle, které chcete trávit společně. Zlobení vás vytáhne i do přírody, procvičí hlavu i tělo a jistě vykouzlí nejeden úsměv…

Autorka Anežka Šoubová je arteterapeutka se zkušenostmi s dětskými skupinami, dlouhodobě se zajímá o moderní pedagogické přístupy, mimo jiné se vzdělávala také v oblasti dramatické výchovy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *